Lopeník

Obec Lopeník se rozkládá v malebné krajině Bílých Karpat. Nachází se také na území Moravských kopanic, které se rozkládají na pomezí hranic se Slovenskem. Obec vznikla v roce 1791, do této doby zde byly pouze jednotlivá stavení, jejichž obyvatelé se živili chovem dobytka, kácením dřeva a výrobou dřevěného nářadí. Kvůli své nepřístupné poloze patřila obec k jedné z nejzaostalejších obcí této oblasti.

V okolí obce se nachází mnoho přírodních krás, které jsou vyhledávaným cílem milovníků přírody. Patří k nim např. přírodní památka Grůň, přírodní památka U zvonice či pastviny s mnoha chráněnými druhy rostlin a živočichů.

Obec a její okolí trpěla často nájezdy Turků a Uhrů, kteří zdejší osady decimovali. Ani území Moravských kopanic nebylo velmi příznivé pro zemědělství. Snad i tyto tvrdé zkušenosti lidí s přírodou a ostatními kulturami formovaly jejich svéráznou podobu, která se zachovala i dodnes, a to v tradičních lidových krojích, typických stavbách, lidových písních. Dokonce i v samotné obci Lopeník najdeme typickou kopaničářskou stavbu, a to dům č. p. 141. Dalšími památkami, které obec zdobí, jsou místní zvonice, kříž, ale i památka na oběti z 2. světové války.

 

Obec Lopeník je vyhledávána i turisty, a to především pro příjemnou rekreaci, kterou obec nabízí. Najdeme zde mnoho rekreačních osad a ubytoven, např. na Mikulčině vrchu a na Trojáku. Nacházejí se zde 3 značené turistické trasy a cyklostezky.

 

Kontaktní údaje:

Obec Lopeník

Lopeník 211

687 67 Březová

Telefon: 572 646 900

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.obec-lopenik.cz

Více z této kategorie: « Horní Němčí Slavkov »