Strání

Obec Strání je příhraniční obcí v části jihovýchodní Moravy. Žije zde více než 3 600 obyvatel a celá obec se dělí na dvě části, a to Strání a Květnou. Obec Strání je ohraničena kopci malebné krajiny Bílých Karpat, v blízkosti se nachází i nejvyšší vrchol, Velká Javorina.

I když na území obce Strání byly nalezeny některé artefakty již z doby kamenné, historicky cennější jsou zmínky o obci pocházející z doby středověku. Nacházelo se zde několik stěžejních cest, po kterých chodili nejen obchodníci směřující k Baltskému moři, ale také nájezdníci z Uher, Turci či Tataři.

V obci se nachází mnoho zajímavých památek, jako např. Kostel Povýšení svatého Kříže, socha svatého Jana Křtitele, zámeček Strání a několik venkovských usedlostí majících historickou i kulturní hodnotu.

 

Strání je obcí s velkou kulturní tradicí. Tradičně se zde pořádají fašankové slavnosti, straňanské hody, ale i další akce týkající se rodinné pohody. Např. Výlet do pohádky, Pochod rodičů s dětmi. Velký význam má i mezinárodní akce Javorinské slavnosti. Velmi vyhledávaným kulturním zážitkem je i silvestrovský přechod Bílých Karpat, jehož zlatým hřebem bývá hořící vatra přímo v centru obce Strání. Ve Strání působí i mnoho kulturních spolků, a to dechové hudby a folklorní soubory.

 

Kontaktní údaje:

Obecní úřad Strání

Na Kopci 321

687 65 Strání

Telefon: 572 695 210

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.strani.cz

Více z této kategorie: « Slavkov Vápenice »