Tupesy

 

 Na úrodných půdách kolem Zlechovského potoka se rozprostírá obec Tupesy. Tupesy jsou zmiňovány již v roce 1220 jako součást majetku kláštera na Velehradě.

Mezi významné památky této obce patří barokní boží muka, socha svatého Jana Nepomuckého, novorománská kaplička Navštívení Panny Marie, ale také hrnčířský dům z přelomu 19. a 20. století poukazující na původní vesnickou architekturu. Dnes je zde muzeum keramiky, které je zajímavé exponáty majolikové keramiky, která má své kořeny v 10. století. Kromě umění keramiky, kterým jsou Tupesy proslulé, se zde v hojné míře pěstuje vinná réva, jejíž pěstování provázelo minulost obce odedávna.

Milovníci cyklosportů si přijdou na své, pokud se vydají po místní cyklostezce – Moravské vinné cyklotrase a cyklostezce Tupesy – Velehrad – Poutní cesta svatého Jana Pavla II. Fanoušky keramiky zase potěší stezka keramiky, která se táhne kolem dílen místních keramiků.

Velmi významnou součástí koloritu obce jsou místní kroje, které jen hýří barvami. Ty na sebe lidé oblékají ve spojitosti s kulturními tradicemi, jako jsou fašanky, vystoupení cimbálové muziky, císařské hody v říjnu, vystoupení dechové hudby, zpěvy ženáčů a místních mužských a ženských pěveckých sborů, vynášení Moreny, hrkání chlapců, šlahačka, výstava vín, ale také dětská pěvecká soutěž Tupeský džbáneček, plesy, stavění a kácení máje, den dětí, vyřezávání dýní a mnoho dalších.

 

 

Kontaktní údaje:

Obec Tupesy

Tupesy 135

687 07 Tupesy

Telefon: 572 597 115

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.tupesy.cz

Více z této kategorie: « Stupava Velehrad »