Velehrad

V jednom z nejkrásnějších míst Slovácka se rozprostírá obec Velehrad. Neodmyslíme si od něj označení významného duchovního centra, kde se konají církevní poutě, shromáždění a cyrilometodějské oslavy. V roce 1990 navštívil Velehrad papež Jan Pavel II.

Velehradská obec má své kořeny již hluboko ve středověku, kdy byla střediskem Velké Moravy. Nejstarší zmínka v písemnostech přesto pochází až z roku 1141.

Mezi nejvýznamnější památky Velehradu patří zajisté velmi rozsáhlé pozemky kláštera, který je postaven v románsko-gotickém slohu, později byl však upravován v duchu baroka. Tento cisterciácký klášter byl založen na začátku 13. století, a proto je nejstarším cisterciáckým klášterem na Moravě. Náleží k němu bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje. Tato bazilika je nejvýznamnějším poutním místem České republiky. Farnost Velehrad v současnosti patří jezuitům, jakož i tamní klášter.

Kromě kláštera se na Velehradě nachází celá řada dalších zajímavých památek, např. kaple svatého Jana Nepomuckého z 18. století, kostelík Zjevení Páně z 13. století, barokní brána, sousoší svaté Rozalie se sloupem Panny Marie z 18. století. Na sever od obce Velehrad najdeme památný kámen zvaný Králův stůl.

Samozřejmě se zde nachází i množství cyklotras, cyklostezek a turistických tras, které vedou k nejzajímavějším místům chřibských vrchů.

V červenci se na Velehradě konají Dny lidí dobré vůle a Večer lidí dobré vůle a Národní pouť. Kromě těchto církevních akcí se zde konají např. plesy, Slovácké hody s právem, ale také listopadová Cisterciácká pečeť, což je výstava a soutěž košer a mešních vín, dále např. Štěpánský koncert v bazilice atd.

 

 

Kontaktní údaje:

Obec Velehrad

Hradišťská 231

687 06 Velehrad

Telefon: 572 571 115

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.velehrad.cz

Více z této kategorie: « Tupesy Zlechov »