Salaš

 

Obec Salaš se rozkládá na svazích pohoří Chřibů kolem potoka Salaška. První chalupy, které zde stály, patřily lesním dělníkům ze 17. století, kteří na buchlovském panství klučili lesy. Název obce Salaš, ale také ovce v obecním znaku, poukazují na tradici chovu ovcí.

Církevní stavby obce jsou nemálo významné. Najdeme zde např. kapli svatého Jana z Nepomuku. Významná je také historie obce, především v období 2. světové války, kdy zde poslední den před osvobozením, tedy 29. dubna 1945 došlo k neštěstí. Obec se stala základnou partyzánského oddílu Olga a v blízkosti obce bylo německými vojsky zastřeleno 19 mužů a 1 žena. Dnes je na tomto místě vybudován památník salašské tragédie. Za pomoc výsadkářům a partyzánům byla obec několikrát oceněna. Památník oddílu Olga najdeme společně s pomníkem padlých partizánů nedaleko rekreačního střediska Bunč.

Krásnou přírodní památkou je 12 m vysoká skála zvaný Buchlovský kámen. Kousek od obce Salaš vyvěrá ze země studánka zvaná Zlacká. Pověst vypráví, že její pramen byl nalezen při pokusu hledání zlata, odtud její název. Další studánkou, která se pyšní křišťálově čistou vodou, je studánka U Lvích hlav, která je již dle názvu zdobena lvími hlavami, které vypouštějí na vápník bohatou vodu.

Salaš je zasazena do krásné krajiny Chřibů, proto se nelze divit, že se v okolí obce vytvořily chatařské oblasti. Okolí je také rájem houbařů a pavučinou cyklotras a turistických stezek, které nejčastěji vedou k lesnímu penzionu Bunč, k samotě Vlčák či k nejvyššímu vrchu Chřibů Brdu (587 m. n. m.).

Kulturní život obce Salaš je velmi bohatý. Jmenujme např. Salašskou pouť, Košt slivovice, Neckyádu, Výstavu hub, Atletické závody dětí atd.

 

 

Kontaktní údaje:

Obec Salaš

Salaš 85

687 06 Salaš

Telefon: 572 571 220

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.salasuh.cz

Více z této kategorie: « Osvětimany Staré Hutě »