Modrá

 

Malebnou obcí rozkládající se v údolí Modranského potoka je obec Modrá. Těsně vedle ní sousedí obec Velehrad. Původní název obce byl Neudorf a nejstarší nálezy dokazují, že zde již před více než 6000 lety žili první zemědělci. Příchod Slovanů znamenal pro toto místo výraznější osídlení. V roce 1911 zde došlo k významnému objevu pozůstatků slovanského kostelíka z přelomu 8. a 9. století, čímž se zapsal jako nejstarší kamenná stavba na území České republiky. Archeologická lokalita Na Díle je vyhlášena národní kulturní památkou. Dnes zde poblíž základů stojí rekonstrukce kostela.

Kousek od této archeologické vzácnosti najdeme Archeoskanzen Modrá, který je největším raně středověkým skanzenem v České republice. Koná se zde řada akcí a programů souvisejícími s dobovými zvyky a slavnostmi. Vedle Archeoskanzenu se rozkládá podvodní expozice Živá voda, kde najdeme seznámení s životem ve vodě a kolem vody, s živočichy i rostlinami kolem řeky Moravy a jí přilehlých potoků a tůní. V létě potěší zdejší návštěvníky možnost koupání v ekologickém jezeře s brouzdalištěm přímo v areálu Živé vody.

I pro milovníky cyklosportu máme dobré zprávy, a to několik cyklostezek, které se zde křižují. Turistické značky dovedou návštěvníky např. k místní rozhledně, ale také k v pravěku otesanému kameni, kterému se říká Králův stůl. Spojení historie a přírody využívají dvě naučné stezky – Naučná stezka Fauna a flóra Chřibů a Naučná stezka Modřansko.

Jestli máte pocit, že je toho už tak dost, co stojí za návštěvu, tak Modrá má toho k nabízení stále víc. Např. překrásnou krajinu protkanou vinohrady, osm rybníků plných ryb s bohatou historií, společenský život, který je protkán tradicemi, jako např. fašank, pochovávání basy, pálení Morany, klepání po dědině, vodění Jidáše, velikonoční pomlázka, Josefovský košt vína, Vinobraní, Mikuláš, slavnosti Slunovratu, Den medu a medoviny aj.

 

 

Kontaktní údaje:

Obec Modrá

Modrá 170

687 06 Velehrad

Telefon: 572 571 180

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.venkov.cz/obec

Více z této kategorie: « Medlovice Osvětimany »