Hostějov

Na samotném jižním cípu Mikroregionu Buchlov se rozkládá obec Hostějov. Krajina kyjovské pahorkatiny propůjčuje obci malebný ráz, je využívána zemědělsky převážně k pěstování vinné révy. Zajímavostí je, že svým počtem obyvatel s trvalým bydlištěm (pouhých 37) je Hostějov jednou z obcí s nejnižším počtem obyvatel v celé České republice.

Hostějov pamatuje už příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kdy byl založen jako hostinec pro poutníky, kteří směřovali na Velehrad. Odtud také pochází název obce, kdy se společnost v těchto dobách zde prohostila, čili projedla a propila.

Památky, které zde najdeme, jsou tedy rázu náboženského. Jednou z nich je kaple s obrazem Božské Matky z roku 1866, která prošla v roce 2003 celkovou rekonstrukcí. Konají se zde každoroční křesťanské poutě. K dalším památkám patří tři kamenné kříže, z nichž první najdeme před vjezdem do obce. Druhý kříž vítá každého na začátku vesnice a na konci obce směrem na Osvětimany se s návštěvníky loučí kříž třetí. Tyto kříže nechali zhotovit místní obyvatelé  - manželé Luňákovi, představitelé obce a manželé Mikulíkovi.

Dlouholetou kulturní tradici zde má např. Štěpánská zábava a májová pouť k Panně Marii Pomocnici křesťanů.

 

Kontaktní údaje:

Obec Hostějov

Hostějov 3

687 41 Medlovice

Telefon: 572 902 064

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.hostejov.cz

 

Více z této kategorie: « Buchlovice Medlovice »