Břestek

Obec Břestek se nachází v údolí Zlechovského potoka. Jedná se o vinohradnickou obec s dlouhou tradicí, jelikož první zmínka o něm se objevuje již v roce 1141.

Břestecké památky stojí rozhodně za návštěvu. Patří k nim např. barokní socha svatého Jana Nepomuckého, kaplička Panny Marie Sedmibolestné, ale také novogotická zvonice v srdci obce z roku 1888. Malebný ráz vesnice podtrhuje chráněné chalupářské stavení č. p. 157 s vinným sklepem z 19. století.

Ani příroda kolem Břestku se však nenechala zahanbit. Najdeme zde téměř dvousetletý památný sekvojovec na Chabaních, což je osada s 810 obyvateli náležící břesteckému katastru. Břestecká skála zase láká návštěvníky k prozkoumání lesního porostu nedaleko od obce. Vyhledávají ji nejen pěší turisté, ale i horolezci.

V zimě je zde pro milovníky zimních sportů k dispozici lyžařský svah o délce 450 m, který využívají především rodiče s dětmi.

Kultura obce je rovněž založena na hlubokých tradicích. Známé je např. Vaření trnek, Šlapání zelí, Rozsvěcení dýní, Martinské hody atd., ale také putování kolem Břestecké skály, velikonoční košt vín, folklorní festival Břestecký pinkl, krojovaná pouť ke kapličce Panny Marie Sedmibolestné atd.

V roce 2010 zde byla vybudována základna pro horkovzdušné balony, tzv. Baloncentrum.

 

 

Kontaktní údaje:

Obec Břestek

Břestek 14

687 08 Břestek

Telefon: 572 595 710, 734 231 970

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.brestek.cz

Více z této kategorie: « Boršice Buchlovice »