Buchlovice

Buchlovice jsou největší obcí Mikroregionu Buchlov, rozkládají se na březích Buchlovického potoka na východě Chřibů. Městys Buchlovice je branou do Chřibů, místem křižující několik významných turistických stezek.

Městys Buchlovice se poprvé objevuje ve zmínce na listině z roku 1202, později se však staly součástí hradu Buchlova. Hrad Buchlov byl založen českým králem v 1. polovině 13. století. K němu náleží také sousední kaple svaté Barbory z poloviny 15. století, která plnila funkci hrobky rodu Berchtoldů.

Další a zároveň velmi významnou památkou městyse je bezesporu zámek Buchlovice z počátku 18. století, který nechal postavit Jan Dětřich z Petřvaldu. Zámecká zahrada a park patří k nejkrásnějším v České republice a my si troufáme říci, že i v celé Evropě.

Dalšími památkami Buchlovic jsou např. kostel svatého Martina z 15. století. Tamější kněz a malíř Arnošt Hrabal ztvárnil krásu okolní krajiny, krojů a lidí. Tuto chloubu můžeme obdivovat v pamětní síni místní fary a v prostorách buchlovického muzea. Navštívit však můžeme také gotickou kapli svaté Alžběty na místním hřbitově, bývalý lovecký zámeček a kapli svatého Kříže z 15. století, které jsou nejstaršími stavbami v místní části zvané Smraďavka. Toto jméno získala oblast díky sirovodíkovým pramenům, které vyvěrají ze země právě zde. Zajímavým místem je rovněž vodní nádrž Sovín, kde si přijdou na své všichni milovníci rybaření, ale i prostého odpočinku u vody.

V samotném centru Buchlovic pak najdeme Muzeum Podhradí Buchlovice, které se věnuje prezentaci a dějinám obcí mikroregionu Buchlov. Součástí muzea je i Galerie na půdě a turistické informační centrum.

Ani kulturní akce nesmějí býti opomenuty, proto rozhodně navštivte alespoň ty největší z nich, kterými jsou Buchlovské hudební léto, Festival česneku, Kosecké písně a Svatomartinské hody s právem.

 

 

Kontaktní údaje:

Městys Buchlovice

Nám. Svobody 800

687 08 Buchlovice

Telefon: 572 595 120

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky městysu: www.buchlovice.cz

Více z této kategorie: « Břestek Hostějov »