Martina Wurstová

Martina Wurstová

Starý Hrozenkov

Obec Starý Hrozenkov se rozkládá v malebné krajině chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat na jihovýchodní Moravě. Je zároveň obcí, která leží na pohraniční oblasti se Slovenskem. První osídlení této oblasti je datováno již v 11. století, kdy se na tomto území rozkládalo několik obydlí rozprostírající se po celé ploše nynější i sousedních obcí. Tato oblast byla svobodným územím, které se často nazývalo jako „Hrozné Pusty“ či „Pusty Hrozinkow“. Ve století devatenáctém získalo toto území dnešní označení Hrozenkov. Na tomto území trpěli obyvatelé nájezdy Turků, Tatarů, Kumánů a Kuruců. Lidé zde tato těžká léta přežívali prostřednictvím chovu dobytka, zemědělské činnosti. Zřejmě i z tohoto důvodu se lidé dodnes přidržují tradičních rituálů, jako je např. kroj, vyšívání či místní písničky a nářeční zvyklosti.

Památky, které činí Starý Hrozenkov turisticky atraktivní, jsou např. Kostel Panny Marie z 18. století, ale i socha sv. Jana Nepomuckého či kaplička ze 17. století.

Ani kulturní život obce není nijak opomíjení hodný. Tradičně se zde konají např. Kopaničářské slavnosti za účasti všech místních kulturních sdružení.

 

Kontaktní údaje:

Obec Starý Hrozenkov

Starý Hrozenkov 3

687 74 Starý Hrozenkov

Telefon: 572 696 111

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.staryhrozenkov.cz

Vyškovec

Obec Vyškovec se nachází v příhraniční oblasti jihovýchodní Moravy. Obec je obklopena malebnou přírodou Bílých Karpat. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1830. Obec však byla dlouho osadou kopaničářského stylu, a tak se není čemu divit, že místní domy jsou roztroušeny dál od sebe. Místní domy byly dříve roubenky se slaměnými střechami, kde se místní obyvatelé živili především dřevorubectvím a obchodem. Typické kopaničářské stavby se dochovaly i dodnes. Jsou místními památkami a jedná se o domy č. p. 12, 40, 63 a 44.

K dalším zajímavostem obce Vyškovec patří i horská kaple Panny Marie Královny na hřebenech Bílých Karpat. Tato kaple je zajímavá i novou zvoničkou, která spustí hudbu automaticky po příchodu návštěvníka. Obdivovat zde můžete např. tradiční kopaničářské výšivky. Další památkou Vyškovce je památník věnovaný americkým letcům.

To však není vše, čím se může Vyškovec pochlubit. Nachází se zde totiž i přírodní památka Chmelinec, což jsou mokřadní louky s mnoha druhy ohrožených rostlin a živočichů. Další blízkou přírodní památkou je přírodní rezervace Ve Vlčí. Obec má dokonce svůj vlastní termální pramen.

 

Kontaktní údaje:

Obec Vyškovec

Obecní úřad

Vyškovec 65

687 74 Starý Hrozenkov

Telefon: 572 696 952, 777 220 803

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.vyskovec.cz

Vápenice

Obec Vápenice se rozkládá na jihovýchodní Moravě blízko Starému Hrozenkovu. Tato obec byla původně kopaničářskou osadou založenou v roce 1740, kdy původními obyvateli byli paliči vápna v bílých vápenných pecích. Odtud pochází i název obce Vápenice. Dalšími činnostmi, kterými se soudobí obyvatelé živili, byl chov dobytka, zemědělství a dřevorubecké řemeslo.

Obec Vápenice patřila až do roku 1919 pod Starý Hrozenkov. V tomto roce se od něj však odtrhla a Vápenice se staly samostatnou obcí. Roku 1980 se k Hrozenkovu opět připojily, avšak od roku 1991 jsou Vápenice znovu samostatné.

Vápenice vybízejí svou nádhernou přírodou k odpočinku a rekreaci. Na své si zde přijdou i milovníci zimních sportů, kteří mohou navštívit nedaleký Mikulčin vrch.

Obec Vápenice žije bohatým kulturním životem. Kulturní a společenské akce často doprovází místní Mužský sbor z Vápenic. K takovýmto akcím patří např. fašankové slavnosti, košt pálenek, setkání heligonkářů, dětský den aj.

 

Kontaktní údaje:

Vápenice 75

687 74 Starý Hrozenkov

Telefon: 572 696 113

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.vapenice.cz

Strání

Obec Strání je příhraniční obcí v části jihovýchodní Moravy. Žije zde více než 3 600 obyvatel a celá obec se dělí na dvě části, a to Strání a Květnou. Obec Strání je ohraničena kopci malebné krajiny Bílých Karpat, v blízkosti se nachází i nejvyšší vrchol, Velká Javorina.

I když na území obce Strání byly nalezeny některé artefakty již z doby kamenné, historicky cennější jsou zmínky o obci pocházející z doby středověku. Nacházelo se zde několik stěžejních cest, po kterých chodili nejen obchodníci směřující k Baltskému moři, ale také nájezdníci z Uher, Turci či Tataři.

V obci se nachází mnoho zajímavých památek, jako např. Kostel Povýšení svatého Kříže, socha svatého Jana Křtitele, zámeček Strání a několik venkovských usedlostí majících historickou i kulturní hodnotu.

 

Strání je obcí s velkou kulturní tradicí. Tradičně se zde pořádají fašankové slavnosti, straňanské hody, ale i další akce týkající se rodinné pohody. Např. Výlet do pohádky, Pochod rodičů s dětmi. Velký význam má i mezinárodní akce Javorinské slavnosti. Velmi vyhledávaným kulturním zážitkem je i silvestrovský přechod Bílých Karpat, jehož zlatým hřebem bývá hořící vatra přímo v centru obce Strání. Ve Strání působí i mnoho kulturních spolků, a to dechové hudby a folklorní soubory.

 

Kontaktní údaje:

Obecní úřad Strání

Na Kopci 321

687 65 Strání

Telefon: 572 695 210

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Oficiální stránky obce: www.strani.cz

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS